Home/ Medical service / زراعة الشعر وجراحة التجميل

Spas and thermal treatment

Şifalı termal sular, diğer bir deyişle kaplıcalar tamamlayıcı tıpta kullanılmaktadır. Termal suların romatizmal, ortopedik ve cilt hastalıkları gibi birçok hastalıkta tedavi edici özelliği bulunmaktadır.


Romatizmal bozukluklar

  • Kronik romatizma türleri hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklardır. Çoğunlukla hareket kısıtlılığına ve ağrıya neden olan bu hastalıkların neden olduğu şikayetlerin azaltılmasında termal su tedavisi önemli bir yere sahiptir. Termal su tedavisi sayesinde kronik romatizma hastalığı olan hastaların günlük yaşam kalitesi ve konforu artırılabilmektedir. Doktor kontrolünde yapılan banyolar sonucunda ağrıların giderilmesinde oldukça önemli sonuçlar elde etmek mümkündür. Termal su, romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi kronik bel ağrılarında, osteoartrit gibi inflamatuar olmayan eklem hastalıklarında ve miyozit, tendinit, travma ve fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.

Ortopedik bozukluklar

  • Termal su sayesinde ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde etkili sonuçlar alınmaktadır. Ortopedik veya iskelet sistemi operasyonları sonrası oluşan eklem sertliklerinin, kaza veya ameliyatların sekellerinin, eklem donmalarının ve kas sertliğinin rehabilitasyonunda termal su tedavisi önemli bir yere sahiptir. Termal su sayesinde beyin ve beyin cerrahisi gibi uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra yapılan mobilizasyon tedavilerinde kırıkların daha kısa sürede iyileştirilebildiği, hastalık sonrası fonksiyon bozukluklarının giderilebildiği ve etkili sonuçlar alındığı görülmektedir.


Nörolojik bozukluklar

  • Suyun rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi, serebral palsi, selebral palsi (spastik) ve çocuk felci gibi rehabilitasyonu kritik olan nörolojik bozuklukların rehabilitasyonunda olumlu sonuçlar verir. Bu uygulamaların uzman gözetiminde yapılması rehabilitasyon ve tedavilerin başarısında kritik bir etkiye sahiptir. Doğru çevre koşullarının sağlanması da sonuçları etkileyen faktörler arasındadır. Termal suyun ruhsal yorgunluk, zihinsel yorgunluk gibi şikayetleri azaltmada da faydaları vardır.

Dermatolojik hastalıklar

  • Hipertermal suyumuzun (40-42ºC’de) hidrostatik iletim, absorpsiyon ve ciltte birikim yoluyla cilt yüzeyinde meydana getirdiği fiziko-kimyasal değişiklikler birçok dermatolojik hastalığın medikal tedavisini kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Kaplıca sularının cilt yüzeyindeki bu tür doğrudan etkilerinden en önemlisi yüzeysel kan dolaşımının hızlanmasıdır. Kaplıca küründen sonra saç yapısında olumlu değişiklikler, saçların parlak ve sağlıklı görünümü, cilt görünümünde canlılık gözlemlenir. Termal su, hücrelerin biyolojik olarak yıpranmasını ve yaşlanma hızını yavaşlatarak genç yaşlı herkes için daha sağlıklı bir yaşam sunar.


Beyin (beyin) damar hastalıkları

  • ‘Wellness’ın bir parçası olarak kabul edilen, çeşitli masaj ve benzeri uygulamalarla entegre edilen şifa uygulamaları, felç sekellerinin rehabilitasyonu, stres ve strese bağlı bozuklukların tedavisi, nöroveggatif distoni gibi genel stres bozukluklarının tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır. hemipleji (vücudun bir bölümünün felci) ve parapleji (her iki alt bacağın felci) gibi farklı durumlarda da sonuçlar alınır.

Nefrolojik hastalıklar

  • Termal su, başta böbrekler olmak üzere mesane ve idrar yolları dahil olmak üzere üriner sistem ile ilgili nefrolojik hastalıkların tedavisinde olumlu etkilere sahiptir. Termal su, molekül ve partikül içeren yapısı sayesinde böbrekten süzülen kan miktarını artırarak detoksifikasyon sürecini olumlu etkiler. Termal su böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olurken, bağırsak hastalıkları, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, mesane iltihabı (sistit) gibi hastalıkların tedavisinde de yardımcı olur.

İltihaplar

  • Termal suyun sinir boyunca yayılan iltihap (nevralji/sinuralji), sinir ucu iltihabı (nörit/polinörit), tendinit, eklem zarı iltihabı (periartrit) gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde olumlu etkileri vardır.

Artrit , kas ağrıları ve siyatik

  • Eklem kireçlenmesi (artroz) ve eklem ağrılarına ve hareketlerinde sertliğe ve sonraki dönemlerde şekil bozukluklarına neden olan bir tür dejeneratif hastalık olan spinal kireçlenme (spondilit) gibi artritin (osteoartrit) farklı türleri vardır. Termal su artrit tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir. Tüm bunlara ek olarak kas ağrıları (miyalji) ve siyatik şikayetlerini azaltmada etkilidir.

Solunum hastalıkları

  • Termal su, astım (bronşiyal astım), kronik bronşit, alerjik üst solunum yolu hastalıkları ve çeşitli tozların veya kimyasalların uzun süre solunmasından kaynaklanan akciğer hastalıkları (pnömokok) gibi solunum sistemi ile ilgili çeşitli hastalıkların tedavisinde fayda sağlar.